Ґендерна дискримінація: Як не наступити на граблі старими мозолями?
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 4-03-2020, 10:39
Переглядів: 21

ЩО ТАКЕ ҐЕНДЕРНА ДИСКРИМІНАЦІЯ?

Ґендерна дискримінація– це дискримінація за ознакою статі. Визначається дуже просто: віддається перевага людині однієї статі в різних сферах життя: під часвступу до вузу, у випадкупрацевлаштування, підвищення в кар’єрі, в оплаті праці, проявісексуальних домагань, у разі насильства в сім’ї тощо.

Такі випадкидискримінації жінок на ринку праці: на одну і ту ж посаду іздвох кандидатів, якімають однакову освіту і професійні якості роботодавець найчастішевіддасть перевагу чоловікув таких сферах, як юриспруденція, політична діяльність, робочі спеціальності, військова сфера. Водночас частіше шукають жінок, ніж чоловіків, усфері обслуговування, краси, вихованні дітей, медицини.

Ґендерна дискримінація: Як не наступити на граблі старими мозолями?

Дівчат не завжди роботодавець готовий брати на роботу, адже ще "не народила”. А чоловіка –у разі чого – можна в декрет не відпустити.

Дуже яскраводискримінація жінокпроявляється в патріархальному суспільстві: де на них покладено обов’язки забезпечувати затишок удомі, готувати і підтримувати чистоту, виховувати дітей, при чому вкрай рідко враховується, що жінка, як і чоловік, може працювати.

Єчіткий розподіл обов’язків. На цю тему українське суспільство навіть любить пожартувати, мовляв,"не чоловіча справа – мити посуд”, "жінко, твій день 8 березня”та інше.

ПРИДУМАЛИ ФЕМІНІСТКИ?

Дискримінація жінок усуспільстві– це не вигадка "незадоволених феміністок” або "чужорідні віяння гей-Європи”. Боротьба жінок за свої права досить складна і довга: право отримувати освіту, голосувати, висуватися на політичні посади і бути обраними, право мати свою думку. Зрештоюнавіть право не виходити заміж і не народжувати дітей, тому що цьоговід них очікує суспільство.

Протистояння – що повинна жінка, які у неї права і "так закладено біологією”, – продовжується і в наші дні. Скляна стеля (коли немає – можливості просуватися кар’єрними щаблями) для жінки – "норма” в Україні, при тому, щодля чоловіка працює "скляний ліфт” (просування в роботі без особливих зусиль).

Ґендерна рівність?Ні, не чули…

Усетак само виправдовується домашнє насильство, яке нерідко супроводжується стереотипами, що в цьому винна жінка, що не змогла вчасно промовчати, створити затишок, бути терплячішою. Також від неї очікують збереження родини "заради дитини”, культивується в суспільстві стереотип"кому ти потрібна”, "сякий-такий аби був – аби хліба роздобув”.

І ще декілька красномовних фактів:

·Турботами про дітей зайняті в більшості випадків жінки.

·Від чоловіка чекають, що він стане директором фірми, від жінки –дружиною і матір’ю.

·У магазині іграшок є чіткий поділ іграшки для дівчаток – ляльки, набори "Вчуся прати”, "Моя перша кухня”, і для хлопчиків –розвиваючі конструктори, техніка та інше.

·Стартова зарплата жінок зазвичай менша, ніж стартова зарплата чоловіків.

·У всьому світі жінки отримують в середньомуна третину менше, ніж чоловіки, займаючи одну й ту саму посаду.

·В Україні існує близько 450 заборонених професій для жінок.

·Незважаючи на заборону займати певні посади, жінки таксамо на них працюють, як і чоловіки. Але при цьому в трудовому контракті зазначені"дозволені” професії –через цетака співробітниця втрачає спочатку в оплаті праці, соціальний захист, потім при нарахуванні пенсії.

·Використання сексистської реклами, де дівчина представлена як товар, "пояснюється” замовником і маркетологами, як кон’юнктура ринку, "це красиво”, "я художник –я так бачу”.

·У ЗМІ обговорюють чоловіка-політика щодойого суджень і діяльності/бездіяльності, жінку – скільки їй років, яке у неї плаття, чия вона ставлениця тощо.

·Від домашнього насильства в більшості випадків страждають жінки.

·Середнайпоширеніших кримінальних злочинів, в яких жінки стають жертвами, –згвалтування(88%), торгівля людьми (77%).

ДИСКРИМІНАЦІЯ ЧОЛОВІКІВ ЯК ЕФЕКТ БУМЕРАНГА

Від статевої дискримінації часто страждають і чоловіки. Найчастіше це проявляється в питаннях виховання дітей, отримання відпустки по догляду за дитиною, можливості бути "домогосподаркою”, оскільки від чоловіка/хлопця очікують, що він буде заробляти для сім’ї, щоб її не просто утримувати, а й забезпечувати.

Вислови на кшталт"Справжні чоловіки ніколи не плачуть”спричиняють у представників "не-слабкої” статі стрес і ранній розвиток на цьому ґрунті захворювань. Як наслідок – вони вмирають раніше від серцево-судинних захворювань, зокрема інфаркту. Так, за певними дослідженнями, інфаркти міокарда у віковій групі 35-55 років у чоловіків трапляються в чотири рази частіше, ніж у жінок. 70% повторних інфарктів також реєструють саме у чоловіків.

І навіть якщо цифри трохи не точні – суть залишається. Водночас звернення чоловікадо лікаря в нашому суспільстві нерідко сприймають як слабкість (ще можуть і порівняти, не дай Бог, з жінкою –"ну що ти, як баба”).

ЯК ЗАХИЩАЄТЬСЯ ҐЕНДЕРНА РІВНІСТЬ В УКРАЇНІ:

ПРАВА, ЗАКОНИ

Іншими словами, від ґендерної дискримінації страждають усі. Незважаючи на те, що це явище спостерігаєтьсяв будь-якій країні, такожна країна бореться з ним по-своєму. Розумнаґендерна політика, прийнята ґендерна стратегія допомогла би багато в чому в Україні на чорне казати чорне, на біле – біле.

А поки в Україні про сильний правовий захист говорити не доводиться. І хоч останнім часом багато шуму навколо ґендеру, однакпрактики –кіт наплакав.

Базовим документом, де закріпленаґендерна рівністьна законодавчому рівні, можна назвати Закон України"Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”.

Також узаконі"Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні”прописані основи, які забороняють статеву дискримінацію.

У різних законах і кодексах так чи інакше гарантуються "додаткові” права жінок (як тих, хто найчастіше стають жертвами ґендерної дискримінації).

Низкаважливих законів поки лишена розгляді у Верховній Раді. Одним з таких єзаконодавство про протидію домашньому насильству, зокрема –ратифікація Конвенції Ради Європи про запобігання насильству над жінками та домашнього насильства і боротьбі з цими явищами (Стамбульська конвенція).

ЯК ДІЯТИ, ЯКЩО ВИ СТАЛИ ЖЕРТВОЮ ДИСКРИМІНАЦІЇ?

ЕкспертиКампанії з протидії дискримінаціїпропонують діяти за таким алгоритмом:

1.Повідомляти про дискримінацію. Ваші історії друзям, близьким, читачам соціальних мереж допоможуть все більше актуалізувати проблему і вчитися правильно реагувати на неї.

2.Не замовчувати факти ґендерної дискримінації. Іноді люди можуть дискримінувати несвідомо – сексистський коментар називати "компліментом”, а анекдот не сприймати як такий, який ображає гідність людини. Тому проста розмова і роз’яснення можуть допомогти виправити ситуацію і запобігти порушенню.

3.Обов’язково скаржитися на дискримінацію. Чим більше буде таких скарг, судових справ, тим менше свавільно будуть ставитися до ґендерної дискримінації. Поки судових справ щододискримінації не так багато, а тим більше щодостатевої дискримінації. Зверніться до юриста, який допоможе грамотно скласти скаргу або заяву в суд.

4.Також напишіть до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Скарги подаються в письмовій формі:

Листом за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008, Валерія Лутковська

Електронною поштою:hotline@ombudsman.gov.ua

Є нюанс: якщо ви вже звернулися до суду, то Уповноважений вашу скаргу розглядати не має права.

 

 

 

 

Начальник управління праці та

соціального захисту населенняРуслана ВИСОЧИНАДжерело http://kitsman.rayon.cv.ua/
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:
Особистий кабінет