Епідемія кору загрожує Буковині, в лікарні є вакцина від хвороби
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 8-02-2017, 19:35
Переглядів: 146

На території сусідньої Румунії в 34 округах зареєстровано спалах кору, в результаті якого захворіло близько 2300 дітей, 14 з них загинули. Тому є реальна загроза поширення цього захворювання на території Буковині. Станом на 8 лютого у селі Тереблече Глибоцького району було клінічно діагностовано один випадок кору у дитини 2012 року народження, про це інформує адміністрація Глибоцького районного центру ПМСД. У сусідній Івано-Франківській області зареєстровано понад 50 осіб, які захворіли на кір. Враховуючи інтенсивну міграцію та недостатній рівень охоплення вакцинацією проти кору, загроза поширення хвороби є чималою.

 

Як повідомила заступник головного лакаря КУ «Кіцманська ЦРЛ» Марія Шевчук, цій недузі притаманна циклічність виникнення епідемічних ускладнень з піком захворюваності кожних 5-6 років. І саме на 2017 рік медики прогнозували епідемію кору. Єдиний профілактики цієї інфекції — імунізація. Вакцинацію проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинацію — у шість років. Імунізація також може проводиться раніше не привитим підліткам і дорослим. Зараз у райлікарні є достатя кількість якісної бельгійської вакцини від кору, тож варто імунізацію і убезпечити себе і своїх дітей.

На жаль, в Кіцманському районі є недовиконання обсягу щеплень проти кору: 12-ти місячних дітей торік привили 42%, а шестирічних — 52%.

Останній спалах кору реєстрували на Буковині в 2012 році, тоді захворіли 364 дитини. В 2016 році хворих було лише троє.

Ольга КУЛЬКО.

 

Епідемія кору загрожує Буковині, в лікарні є вакцина від хвороби

 

Кір – одне з найбільш заразних захворювань

За відсутності штучного чи набутого імунітету при контакті з хворим інфікування сягає 100%

Що варто знати про захворювання на кір та про особливості перебігу хвороби, розповідаєзавідуюча інфекційним відділенням ОКУ «Обласна дитяча клінічна лікарня», головний позаштатнийспеціаліст Департаменту охорониздоров’яЧернівецької ОДА зіспеціальності «Дитячіінфекційніхвороби» Лариса Гук.

– Кірце висококонтагіозне гостре вірусне захворювання. Хворіють на нього нещеплені діти, які часто перебувають в організованих дитячих колективах, зокрема відвідують школи та дитсадки. Крім того, до кору вразливі підлітки й дорослі, котрі раніше не хворіли на цю недугу і не отримали вакцини проти неї. Вони є надзвичайно сприйнятливими до вірусу кору і у разі інфікування хвороба перебігає важче. Джерело інфекції – хвора на кір людина. При цьому заразною вона є з моменту появи перших ознак хвороби і аж до п’ятого дня від початку висипань. У випадку зараження, після контакту із хворим проходить від 7 до 17 днів, перш ніж хвороба проявиться. Вірус передається повітряно-краплинним шляхом. Він потрапляє до здорового організму через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів від хворої на кір людини, яка поширює його
при диханні, розмові, чханні та кашлі, – пояснює фахівець.

Водночас Л. Гук відзначає, що кір надзвичайно заразний. Його легка передача від людини до людини зумовлена летючістю збудника.

– Вірус кору легко потрапляє у сусідні з хворою людиною приміщення завдяки потоку повітря. Він може проникати через замкові та інші щілини у дверях, вікнах, вентиляційну систему будинку тощо. Відтак інфікуватись кором можна навіть просто перебуваючи із хворим в одному будинку і не контактуючи з ним. Сприйнятливість людини до кору дуже висока. Це одна з найбільш контагіозних інфекцій. Практично всі діти і дорослі, які не хворіли на кір і нещеплені проти нього, контактуючи з носієм інфекції, захворюють, – каже інфекціоніст.

Оскільки контагіозність вірусу складає майже 100%, приміром, у робочому чи навчальному колективі від одного хворого протягом дня кором заразяться усі, хто не має імунітету проти цього захворювання.

Проте слід пам’ятати, що вірус нестійкий до зовнішнього середовища, зокрема сонячного проміння. Потрапивши у довкілля, він швидко гине. Для того, аби запобігти «міграції» вірусу будинком і знизити ризик інфікування його мешканців, достатньо регулярно провітрювати усе приміщення. Насамперед це варто робити у кімнаті, де перебуває хворий.

Перші симптоми кору схожі на звичайну простуду.

– Перші симптоми захворювання на кір схожі на серйозну простуду – висока температура тіла, нежить, чхання, запалення горла, настирливий сухий кашель. Хворий може відчувати сильну втому та слабкість. Відбувається почервоніння очей, набряклість повік, сльозотеча, боязнь світла. Хворий має заплаканий вигляд. Крім того, може спостерігатись діарея та бути збільшеними лімфовузли. Одночасно або через 1-2 дні на слизовій оболонці м’якого та твердого піднебінь з’являються червоні плями неправильної форми. У цей період інфікована людина є найбільш заразною, – відзначає Л. Гук. – Характерне для кору висипання на тілі, як правило, з’являється аж на 3-5 добу від початку нездужання. Напередодні появи висипу початкові симптоми можуть дещо послабшати, однак після цього температура тіла знову підвищується до 38-39 °C, посилюється інтоксикація та катаральні явища з боку дихальних шляхів та очей.

Як зосереджує увагу лікарка, поява висипу при корі має свої особливості, що дозволяє розпізнати хворобу. Висип червоного кольору плямисто-папульозний, сильно виражений, місцями він зливається. Характерною є поетапність його появи. Спершу він з’являється на обличчі та шиї (перші елементи спостерігаютьс за вухами та на переніссі), потім на тулубі, а опісля на кінцівках. Цей період триває 3-4 дні. Поступово висип починає згасати і зникати у тому ж порядку, що і з’являвся. На його місці залишається пігментація, згодом починається висівкоподібне лущення. Разом зі зникненням висипу температура тіла також нормалізується і стан хворого швидко покращується.

Однак радіти ще зарано. Адже чи не найбільша небезпека хвороби може чатувати попереду. У період реконвалесценції сильно знижується опірність організму, внаслідок чого на етапі одужання часто виникають ускладнення. Найбільш небезпечні і поширені ускладнення, до яких може призвести кір: пневмонія, порушення зору (іноді повна його втрата), отит, ларингіт, енцефаліт (запалення головного мозку), стоматит, поліневрит (множинне ураження нервових волокон) тощо.

Крім того, через збій в роботі імунної системи людина ще щонайменше два місяці (!) залишається надзвичайно вразливою до будь-якої іншої інфекції. Також після перенесеного захворювання організм дуже ослаблений. Якийсь час може спостерігатись нездужання, відсутність належного апетиту та швидка стомлюваність.

Неускладнений кір лікують в домашніх умовах під спостереженням лікаря. При важкому перебігу хвороби чи розвитку ускладнень хворого госпіталізують до медичного закладу. Передусім госпіталізація може знадобитись дитині. Зокрема терміново слід викликати лікаря, якщо дитина дуже млява, її важко розбудити, має сильний головний біль, висока температура тіла тримається більше тижня, діарея – більше двох тижнів, спостерігається зневоднення організму.

Єдиним способом запобігти захворюванню на кір, а також попередити розвиток тяжких ускладнень є активна імунізація населення. Вакцинацію проти кору проводить дітям у віці 12 місяців, ревакцинацію – у 6 років. За епідемічними показами (після контакту з хворим) може бути проведена екстрена вакцинація дітям та дорослим віком до 30 років, що не хворіли і не були щеплені проти кору.

Найбільшу загрозу кір становить для вагітних, оскільки може спричинити викидень чи патологічні зміни у розвитку плода.

Прес-служба КМУ «Обласний центр здоров’я»Джерело http://kitsman.rayon.cv.ua/
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:
Особистий кабінет