Піст – духовна дорога до Великодня
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 26-02-2017, 11:36
Переглядів: 65

Буковинці з давніх часів відзначаються багатою і різноманітною обрядовістю, звичаєвістю. Серед календарних свят особливе місце займають Великодні свята. В системі Великодньої обрядовості великого значення надається передвеликодному посту.

Населення нашого краю дотримуються чотирьох постів у році. Церковно-християнський календар включає не лише різні свята, але й суворо регламентоване постування. Як правило, постять у піст перед Великоднем (40 днів і страсний тиждень).

Піст – духовна дорога до Великодня

 


Петрівський піст починається через тиждень після святої Трійці (Зелених свят), тривалість його буває від восьми днів до шести тижнів (до свята святих апостолів Петра і Павла яке відзначається 12 липня).

Два тижні з 14 по 28 серпня триває Богородичний (Успенський) піст.

Різдвяний (Пилипівський) починається 28 листопада і продовжується до 6 січня.

Буковинці дотримувалися не лише суворих церковних постів, але і народних, що збереглись з дохристиянських часів. Так, у раді сіл краю у понеділок постилися, щоб худоба була здоровою, не гинула від різних хвороб, грому, блискавки, і щоб інші звірі не принесли шкоди. У середу постять в знак того, що Іуда згодився продати Христа за тридцять срібників. У п’ятницю – за муки страждання і смерть Ісуса Христа.

У Великодній піст потрібне очищення не лише духовне, але й тілесне. Щоб наслідувати царство Небесне, необхідно виконувати такі заповіді:

-Хто не хоче умерти наглою смертю - повністю відмовляється від їжі у першу п’ятницю Великого посту;

-Хто не хоче уберегти себе від бідності і злиднів – суворо постять у п’ятницю перед Шутковою неділею

-Хто хоче бути спасенним суворо постить у п’ятницю перед Благовіщенням Пресвятої Діви Марії (7 квітня)

-Хто хоче знати наперед час своєї смерті, бути завжди здоровим і важко не хворіти, суворо постить у п’ятницю перед Воскресінням Господнім

-Хто хоче себе уберегти від якогось великого нещастя – суворо постять у п’ятницю перед Зеленою неділею

-Хто не хоче вмерти з гріхами – строго постить перед Різдвом Святого Івана Хрестителя і Головосіки (11 вересня)

-Хто не хоче мати якогось ворога строго постить у п’ятницю перед святом Святих Апостолів Петра і Павла (12 липня)

-Хто хоче збільшити своє майно – суворо постить у п’ятницю перед Успінням Пресвятої Богородиці Діви Марії (28 серпня)

-Хто хоче бачити перед своєю смертю самого Хреста Спасителя - хай постить у п’ятницю перед Різдвом Ісуса Христа (7 січня)

-Хто хоче перед своєю смертю побачити Присвяту Богородицю Суворо - постить у п’ятницю перед Різдвом Богородиці (21 вересня).

-Хто хоче бути прийнятим до царства небесного і почути спів ангелів – суворо дотримуються посту перед Стрітенням Господнім (15 лютого)

Піст - духовна дорога до Великодня. Це не тільки стримання себе в їжі, але й в слові, думці почуттях. Піст і молитва навертають людей до Господа Ісуса Христа, і тоді Диявол боїться людини, в якій живе Бог (Матвія 17:21).

А ще у Великодній піст наші Краяни намагаються частіше відвідувати церкву, сповідатися.

Піст по-справжньому починається з вечора Прощеної неділі перед Чистим понеділком. При зустрічі люди вітаються, благочестиво просять один одного прощення гріхів: «Прощай мене» - звертається перший. Інший відповідає: «Най Бог простить і я прощаю». І так тричі. Хто не прощав своєму ближньому в цей день, тому Господь не простить йому гріхів повік. Так люди очищали свою душу від гріхів, сподівались більше не грішити. Тому ця неділя в народі має назву Прощена неділя.

Великодній піст ще називають Великоднім постом, бо він є найважливішим і найдавнішим із усіх багато денних постів. За тривалістю є найдовшим є - 40 днів. Саме стільки провів Ісус Христос у молитвах в Іудейській пустині.

Існує тісний зв'язок посту з Великоднем. Великдень це Воскресіння Христове і наше життя в Христі. Адже, в нове життя ми маєм прийти підготовленими а Піст це рука допомоги простягнута церквою, школа покаяння яка може підготувати нас до вступу у нове життя

Іван Бульбук,

заслужений учитель України,

історик.

с.Стрілецький Кут.


Джерело http://kitsman.rayon.cv.ua/
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:
Особистий кабінет