Велосипед як транспорт: модно, дешево і здорово
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 7-06-2018, 16:04
Переглядів: 47

 Велосипед як транспорт: модно, дешево і здорово

Ще донедавна їзда на велосипеді сприймалася нашим суспільством як цікава розвага, добре знана з дитинства, засіб для прогулянок та невеликих поїздок до магазину чи на город, якщо він далеко від дому. Однак протягом кількох останніх років ставлення до пересування на велосипедах трохи змінилося і частково послугував цьому позитивний європейський досвід, де вже давно впроваджується ідея сталого розвитку.

Під сталим розвитком розуміють підхід пов’язаний із здатністю розумно використовувати, створювати і фінансувати ресурси, що становлять основу нашої економіки. А важливим елементом на шляху до сталості є сталий транспорт і, зокрема, велотранспорт.

Саме велосипед є найбільш доступним засобом пересування у світі, адже тільки 10% населення планети може дозволити собі придбати автомобіль, тоді як велосипед — 80%. Цей транспорт безпечніший за автомобіль: із врахуванням середньої швидкості руху велосипеда у 20-30 км/год., майже повністю виключена можливість ДТП із смертельними наслідками для велосипедистів та пішоходів. Велосипед не забруднює повітря і не створює шуму. Важливий аспект і користь для здоров’я: за даними досліджень, причиною 10% смертей у світі є низька фізична активність. Велосипед — це прекрасний спосіб підтримувати фізичну форму, яким можуть користуватись люди різних вікових категорій. Крім того, двоколісний транспорт пожвавлює місцеву економіку: велосипедисти частіше зупиняються, щоб зробити покупки в крамницях чи посидіти в місцевих кафе.

Позитивне ставлення до пересування на велосипеді особливо поширене і в таких населених пунктах Кіцманщини, як Мамаївці та Лужани. Безумовно, активні користувачі «ровера», як часто називають цей засіб у нашому краї, є всюди, однак у цих двох селах їх припадає найбільше на кількість населення. Чи пов’язано це з протяжністю сіл, чи з географічним розміщенням важко сказати, однак тут велосипедист — звичайне і часте явище.

А для одного з жителів смт.Лужани Юрія Копійчушки велосипед став повноцінним транспортом і справжнім захопленням:

— З дитинства, як і всі діти, я полюбляв кататися на велосипеді, і час від часу їздив для задоволення. А рік тому серйозно підсів на велосипед, почав катати все далі і ставало все цікавіше щоразу долати більші відстані, бувати в інших місцевостях, де ще не був. Про свої поїздки я розповідав друзям і заохочував їх приєднуватися, тож скоро у нас зорганізувався цілий рух, до якого долучилися знайомі та однодумці. Дуже хочеться, щоб наші краяни більше їздили на велосипедах, пізнавали світ і природу, кермуючи велосипедом.

Юрій створив групу у соціальній мережі Фейсбук, де об’єднав всіх тих, хто розділяє його захоплення. Зараз у ній понад 100 осіб і вона активно розвивається, хлопець планує залучати ще більшу кількість людей.

Також Юрій Копійчушка постійно розширює горизонти своїх велопоїздок, вивчає маршрути і разом з друзями і з усіма бажаючими вирушає кожних вихідних у чергову мандрівку. Обирає навмання якусь точку на карті і складає маршрут як туди добратися на велосипеді. Вже об’їздив наш та сусідні райони, здійснив велоподорожі по Чернівецькій області, в Коломию та Яремчу.

Своїм позитивним досвідом і роздумами про економічні переваги велотраспорту поділилася і Віталіна Григоращук, жителька с.Мамаївці, котра щодня добирається на роботу на велосипеді. Через те, що центральна траса у Мамаївцях завантажена і небезпечна, їздить вуличками.

— Мені дуже подобається їздити на велосипеді, бо це швидко і зручно. Пішки я добиралася б на роботу хвилин 40, а так дістаюся за 10 хв. Крім того, на велосипеді набагато економніше. Іноді мене запитують чому я не обираю автомобіль. Та тому, що це більш затратно, починаючи з того, що сама автівка коштує набагато дорожче, при експлуатації додається ще й вартість бензину, техобслуговування, страхування і т.д. А на велосипеді ти ще й дихаєш свіжим повітрям, працюєш фізично, що корисно для здоров’я, і нема жодних витрат, бо потрібен тільки велосипед і людина. Звичайно, це стосується сприятливої погоди і пори року. У мене вся сім’я їздить на велосипедах і у всіх сусідів теж є цей двоколісний транспорт.

Ще більше схилитися на користь пересування на велосипеді молоду жінку спонукало перебування за кордоном у Польщі, де вона побачила наскільки розвинена культура велотраспорту, усюди облаштовані велодоріжки, а люди пишаються тим, що їздять на велосипедах і тим самим дбають про власне здоров’я і одночасно бережуть природу і здоров’я інших людей. Адже чим менше людей використовують автомобілі і автотранспорт, тим менше забруднюється повітря, яким дихаємо ми і наші діти.

А у нас, ділиться Віталіна, на жаль, інколи можна почути насмішки з приводу того, що їздиш на роботу на велосипеді, адже, мовляв, на автівці значно крутіше виглядаєш. І це в той час, коли в розвинених європейських країнах на роботу велосипедами дістаються відомі люди, посадовці, депутати та міністри.

Тож велосипед варто обрати для пересування на помірні відстані, тому що це економно (він коштує дешевше ніж автомобіль, не потребує пального), займає значно менше місця для пересування та паркування.

Однак поки що в Україні зроблено вкрай мало для того, аби цей вид транспорту міг поширюватися і розвиватися. Щоправда інколи облаштовують стоянки для велосипедів біля магазинів, установ, шкіл в інших громадських місцях. А в Чернівцях вже втілюються перші кроки до збільшення кількості велосипедистів шляхом створення умов та інфраструктури, адже найближчим часом в обласному центрі планується встановити близько 15 км велосипедних доріжок.

На Кіцманщині ж поки що тема велодоріжок та облаштування стоянок для велосипедів не набула ані розголосу, ані належної уваги. Хоча чи не у всіх селах люди користуються цим простим двоколісним транспортом. Не завжди належну повагу до велосипедистів як повноцінних учасників дорожнього руху виявляють і автомобілісти. Проте з популяризацією велоруху розвинеться і суспільний інтерес, і повага, і створення відповідної інфраструктури.

Янна НИКОЛАЙЧУК.Джерело http://kitsman.rayon.cv.ua/
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:
Особистий кабінет