Важливо вміти відчувати
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 8-06-2018, 11:49
Переглядів: 46

Важливо вміти відчувати

 Кожен прийом психолога починається з того, що людина, яка звернулася за порадою, описує свою проблему і те, що вона відчуває. Однак трапляються і такі випадки, коли всі відчуття заблоковані і відвідувач навіть не може назвати те, що він відчуває.

Саме в такому пригніченому стані на консультацію прийшов 42-річний житель району Олег. Одружений протягом 15 років, разом з дружиною виховує 2-х доньок. Стан напруження та апатії триває вже 5 років. З його слів атмосфера в сім’ї напружена, сварки, додому з роботи повертатися не хоче. Порозуміння з половинкою не знаходить. Чоловікові нічого не хочеться, на запитання «що ви відчуваєте» відповідає ”не знаю”.


У Олега наявна депресія середньої важкості. Явище алекситимії (коли людина не знає, що відчуває, не може назвати свої почуття) виникає, якщо протягом тривалого часу до вас не дослухаються і стає настільки боляче, що вже краще нічого не відчувати. Щоб повернути стан чутливості, потрібно мати і розвивати дві навички: вміння «чути себе» та «проявляти себе».

Для початку розберемося, що ж це таке відчуття, почуття, емоції.

Відчуття – це те, що можна відчути в тілі людини. Наприклад: напруження, трясуться руки, важкі ноги, комок в горлі і т.д.

Емоції — це переживання, які супроводжується специфічними фізіологічними змінами в організмі. Відбувається швидка реакція мозку на зовнішній подразник, яка проявляється у міміці, голосі, збудженні чи сльозотечі тощо.

Емоція породжується в мозку нервовим процесом і через імпульс передається в тіло. Якщо вона не знайшла вираження, то переростає у постійну напругу, а з часом, коли накопичуються ті чи інші негативні емоції, це призводить до блокування здатності відчувати. Саме це відбувається і з Олегом. Далі виникають депресія, апатія, поганий сон, тривога. Тож всі емоції, які з’являються, бажано повноцінно прожити і відреагувати на них в тій чи іншій формі, яку кожен обирає для себе. Найпростіше — обговорити те, що хвилює, з іншими.

Почуття ж – це загальний стан свідомості, людські переживання. Почуття дають орієнтир, що робити, а що ні, хто я, де я, що для мене важливо. Так вони допомагають побачити, відчути свій шлях і йти по ньому. А ще велику і важливу роль вони відіграють у створенні, підтримці та розвитку стосунків з іншими людьми, та підвищенні їх якості. Адже відносини з іншою людиною будуються саме на почуттях: ми відчуваємо певне ставлення до тієї чи іншої людини, важлива вона для нас чи ні, як ця людина ставиться до мене.

Поради Олегу:

1. Взяти тайм–аут, відпустку тощо. Побути на одинці, прислухатись до себе відновити сили. Розібратись з думками, почуттями, відчуттями. Задовольнити свої потреби. Прогулянки та фізичні вправи.

2. Вчитися розмовляти з дружиною, обговорювати все, що відчуваєш без звинувачувальної форми. Спробувати провести час наодинці з дружиною. Почути її – що саме їй потрібно в цих стосунках, що приносить радість, а що не задовольняє. Адже стосунки будують двоє і немає правих і неправих. Поступово змінювати модель поведінки у сімейних стосунках.

Відчувайте, проживайте. Бути живим – це значить відчувати. Саме почуття роблять наше життя повноцінним і глибоким. Вони вказують нам на правильний вибір і є своєрідними ліхтарями на нашому життєвому шляху.

Оксана ВЕСНА,

психолог.

 

Безкоштовна консультація

за тел.: 095-1414495, 097-0724661.Джерело http://kitsman.rayon.cv.ua/
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:
Особистий кабінет