27 вересня — Воздвиження Хреста Господнього: історія свята та народні прикмети
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 26-09-2018, 19:41
Переглядів: 10

27 вересня — Воздвиження Хреста Господнього:  історія свята та народні прикмети

27 вересня відзначається Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього, або, як кажуть у народі, "Во-здвиження".

Це свято походить з першої половини IV століття, коли у Єрусалимі було знайдено хрест, на якому розіп’яли Ісуса Христа. Хрест було знайдено у 325 році за часів правління рівноапостольного Костянтина Великого — першого імператора, який став християнином та узаконив християнську церкву в Римській імперії. Як повідомляють дослідники церковної історії, мати Костянтина свята рівноапостольна Олена на прохання сина поїхала до Єрусалиму, щоб знайти місця, пов’язані з подіями земного життя Ісуса Христа, а також відшукати хрест. Тривалий час її пошуки не мали успіху, однак нарешті святиня була знайдена під храмом язичницької богині Венери.
Храм негайно зруйнували й знайшли християнські цінності: Гріб Господній, хрест, на якому було розіп'ято Спасителя, та чотири гвіздки, якими було прибито Ісуса до хреста. За деякими переказами, було знайдено не один, а цілих три хрести й дощечку з написом, зробленим за наказом Понтія Пілата. Тодішній Патріарх Макарій вирішив дізнатися, на якому ж саме хресті було розіп'ято Ісуса Христа, тому почав накладати по черзі кожен хрест на померлого. Коли на людину було покладено хрест Господній, мрець ожив.
Від скупчення великої кількості людей, не всі могли бачити і цілувати Хрест Господній. Тоді Патріарх Єрусалимський Макарій піднявся на возвищення і підняв Хрест так, щоб люди могли його бачити. 
У народі це свято називають Здвиженням чи Воздвиженням Чесного Хреста.
Прикмети: 
• Це свято пов'язують з похолоданням і настанням справжньої осені. У народі говорили, що на Воздвиження осінь відсуває літо. За три дні до свята прибирали всі овочі з корінням, щоб ранкові заморозки не знищили урожай.
• "На Воздвиження земля движиться ближче до зими", а тому від цього часу настають холодні дні й птахи відлітають до вирію. У свою чергу людина, яка побачить останній відліт птахів в цей день, може загадати бажання, і воно обов'язково збудеться.
• У цей день не можна ходити до лісу — прогулянка може бути небезпечною, оскільки повзуть змії.
• Гуси високо летять — навесні буде велика повінь. 
• Якщо на Воздвиження дме холодний вітер — літо буде теплим.
• 27 вересня не можна починати нові справи, адже вони складуться невдало.
• На Воздвиження Хреста Господнього діє досить строгий піст. У цей день не можна споживати їжу тваринного походження. Її намагалися замінити сезонними продуктами, яких 27 вересня вдосталь: гриби, овочі, фрукти. Вважають, що хто на Воздвиження постить, тому сім гріхів проститься. У цей день християни намагаються готувати різні страви з капусти.
• У це свято треба роздавати милостиню, — вважалося, що це врятує душу від усього злого.
• 27 вересня починали садити яблуні та смородину — це можна було робити приблизно до середини жовтня.
• Воздвиження Хреста Господнього вважалося святом весіль. Тому багато хто 27 вересня ходив свататися. А дівчата могли ворожити на свого майбутнього чоловіка. 
Раніше в цей день ішли в церкву і купували три свічки, які несли додому і розставляли по кутах, читаючи молитви. Це захищало родину від злих сил.
Крім цього, на Воздвиження Хреста Господнього на дверях малювали хрест, який не пускав нечисть у будинок. Так само, на домашніх тварин вішали спеціальні обереги, які приносили в дім достаток.


Джерело http://kitsman.rayon.cv.ua/
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:
Особистий кабінет