22 грудня - День святої Анни. Традиції і прикмети
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 22-12-2018, 08:31
Переглядів: 15

22 грудня - День святої Анни. Традиції і прикмети

Двадцять другого грудня відзначаютьсвято Анни (Ганни).

З давніх часів день зачаття праведною Анною Пресвятої Богородиці особливо шанувався серед вагітних жінок.

В народі здавна говорили, що саме ця ніч є найдовшою, спостерігали за природними явищами і намагалися, використовуючи прикмети, передбачити, яка погода буде на Новий рік. З давніх часів день зачаття праведною Анною Пресвятої Богородиці особливо шанувався серед вагітних жінок. Що відомо про святу Анну Свята Анна, мати Пресвятої Богородиці, була молодшою дочкою священика Матфана з Віфлеєму. Вона вийшла заміж за святого Іоакима, але довгий час Свята Анна була безплідною. У розпачі Іоаким подався у пустелю і там 40 днів постився, плакав і молився, щоб Бог подарував йому на щастя дитину, молилася й Анна. Незабаром явився їй Архангел Гавриїл і сказав, що зачне вона дочку Марію, через котру буде дароване спасіння усьому світу і яку благословлятиме весь рід людський. Зачаття святою Анною відбулося в Єрусалимі, де і народилась Пресвята Діва Марія.

Встановлення свята пов'язане з непорочним зачаттям праведною Анною дочки Марії - Матері Ісуса Христа. Згідно з церковним переказом, який грунтується на апокрифічному Протоєвангелії Якова, Пресвята Діва Марія народилася в Назареті. Батьками Її були праведні Ганна та її чоловік Йоаким, які прожили разом понад 50 років, але не мали дітей. У розпачі Йоаким подався у пустелю і там 40 днів постився, плакав і молився, щоб Бог подарував йому на щастя дитину. Молилася й Ганна. І незабаром явився їй Архангел Гавриїл і сказав, що зачне вона преблагословенну дочкуМарію, через Котру буде дароване спасіння усьому світу.

 

У давнину в народі свято називали«народинами сонця»: ценайкоротший деньроку.Така назва пов’язана з тим, що на це свято припадаєзимове сонцестояння, після чого воно«повертає на літо, а зима на мороз». Існує така приповідка:"У день Анни світловий день додається на горобиний крок".В давнину був такий звичай: дзвонареві, який сповіщав про народження сонця, давали 24 срібняки, а за те, що оголошував улітку «повернення сонця на зиму», змушували добу відсидіти у в’язниці.

За народним віруванням літо зустрічається із зимою двічі на рік: на Стрытення та в день святої Анни.

За давнини це свято особливо шануваливагітні жінки, яким протягом днязаборонялося братися за будь-яку роботу.У день святої Ганни на Закарпаттідівчата й молодиці, в яких часто боліла голова,не пряли.

Цього днядівчата збиралися на свої сходки, щоб узгодити, як будуть святкуватися різдвяні свята. Дівочі громади, як і парубоцькі, мали свої традиції. На сходках теж обирали«отаманшу»— старшу дівчину, яка організовувала дівочі збори і керувала громадськими справами. На дівочих сходках не існував обряд посвяти, але діяло неписане правило: могла приходити сюди та дівчина, яка вміла вишивати, шити, прясти. Правда, екзамен їй не влаштовували, проте спостерігали, чи не лінується вона, чи володіє секретами рукодільництва. Якщо так, то можна йти надосвіткитавечорниці*.

На Ганни, крім узгодження святкувань,виготовляли різдвяні прикраси— «павуків» та «їжаків» з соломи.

З цього дня починали готуватися до свят іжінки: білили та прибирали оселі, краще підгодовували свиней, щоб мати свіжину до Різдва.

На Буковинівважали, щоз цього дня починається рік. У цей час, як правило, вжевстановлювалась зимова дорога, тому говорили:«На Ганьки сідай в санки»,"Анна зиму зрушила".

Дня Ганни стосується ряд спостережень, пов'язаних ізбджільництвом:«Починають бджоли мед їсти»,«Ходять у погріб до бджіл, щоб добре роїлись». Пасічники заходили до омшаника, де зберігалися вулики, і зверталися з молитвою до Господа, щоб зачинався білий і жовтий віск і, звичайно, густий мед.

Народні прикмети:

Після Ганни сонце повертає на літо, а зима — на мороз.

Казала Ганна, що надія марна.

Ясне сонце — на Новий рік буде сильний мороз, якщо хмарно, на деревах іній — під Новий рік буде відлига.

Яка Ганна до полудня, така зима до кінця грудня.

Яка Ганна до ніченьки, така зима до весноньки.

Коли іній вкриває дерева, то це передвісник хорошого врожаю.

Коли йде дощ - вся весна буде дощовою.

Тихий і безвітряний день - на врожай садовини.Джерело http://kitsman.rayon.cv.ua/
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:
Особистий кабінет