12 лютого — Собор трьох святителів: особливості, традиції, прикмети
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 11-02-2019, 18:59
Переглядів: 6

12 лютого, в Україні святкують день Трьох Святителів: Василя Великого, Григорія Богослова та Іоанна Золотоустого — трьох ієрархів та вчителів.

Це свято з'явилося через великий спір у ХІ сторіччі про те, хто цінніший для церкви з них трьох. Деякі люди ставили вище святого Василія Великого, хтось — святого Григорія Богослова, а інші — святого Іоанна Золотоустого. Прихильники святого Василія звались василіяни, святого Григорія — григоріяни, а святого Йоана — йоаніти. За релігійною легендою, самі святителі вирішили цей спір, з'явившись мудрому єпископу міста Евхаіт Іоанну. Вони розповіли йому, що вони рівні, і не повинно бути ніякого поділу або протиставлення. В честь припинення суперечок на цю тему і приведення людей до однодумності було встановлено Свято трьох святителів — одне на всіх трьох.

Традиції свята Собор трьох святителів

Це свято вважають не тільки пам'ятною датою, в яку прийнято згадувати трьох вселенських учителів, чиї праці стали натхненням для віруючих, а цитати — керівництвом до життя, але і приводом для того, щоб задуматись, а чи правильно ми виховуємо своїх дітей. У народі цей день називають Святом сімейної святості, оскільки всі три сім'ї святителів були дуже віруючими і виховали своїх дітей в любові і повазі до віри.

У цей день прийнято відвідувати церкву і віддавати молитви трьом святим.

Знахарі в цей день примиряють ворогів і зводять подружжя, які розійшлися. Для цього купують ікону трьох святих (Василя Великого, Григорія Богослова і Іоанна Золотоустого). На стіл стелять нову скатертину, а на неї ставлять ікону. Запалюють три свічки і читають особливу змову на порозуміння і примирення ворогуючих.

Прийнято збиратися всією сім'єю після відвідин церкви, кликати в гості родичів. Після обіду варто провести розмову про Слово Боже і розповісти молодшим членам сім'ї історію трьох Святителів, про їхнє життя і про історію свята.

Що не можна робити в цей день

На трьох святителів категорично не можна прясти, а тому називають цей день ще «днем трьох святителів, що не прядуть». Навіть прядку і гребінь у комору з хати виносили. Ретельно дотримувалися цього правила, адже вірили, що у того, «хто цього дня прястиме, руки й ноги повикручує, або худоба покалічиться, або змія вкусить, або град усе повибиває».

Не можна лаятися, лихословити і конфліктувати.

Цього дня не роблять нічого по господарству. Чоловіки не виконують ніякої важкої роботи, дозволялося лише оглядати плуги та реманент. А жінки починали готувати насіння до сівби. На Трьох Святих дівчата перший раз співали веснянки, просили весну прийти скоріше. Вірили, що голосніше її закликати, то скоріше вона прийде.

У народі говорили, що 12 лютого звірі в лісі відзначають весілля, б'ються один з одним, щоб визначити, хто стане «нареченим» для обраниці зі зграї. Саме тому намагалися в цей день в ліс не ходити, щоб не потрапити на очі злим тваринам.

Якщо за двері 12 лютого виставити старе взуття, можна уникнути сварок і розбіжностей в сім'ї на цілий рік. Вважалося, що цього дня можна будувати будь-які плани — вони будуть вдалими. Не можна ревнувати і злитися в цей день — погана прикмета. Ті люди, які посварилися, повинні обов'язково помиритись, інакше так і будуть весь рік ворогувати.

Народні прикмети 12 лютого

А ще в цей день спостерігали за місяцем, вітром і тваринами, щоб дізнатись, якою буде погода найближчим часом.

Якщо ворони голосно каркають біля будинку і намагаються залізти під стріхи комор — чекай хуртовини.

Місяць 12 лютого червоний — буде сильний вітер.

Сильний вітер — осінь, літо і весна будуть дощовими.

Дикі тварини приходять в село з лісу — прикмета до того, що буде холоднеча.

Сніг великий падає — скоро настане відлига.

Польові миші бігають по снігу — чекай тепла.

Іній видно на деревах — буде відлига.

Сонце ховається за хмарами час від часу — чекай сніжної бурі

Навколо сонця видно кола — рік буде врожайним.

Чути виття вовків — чекай холодів.

Дитина, народжена 12 лютого, буде добре розуміти звірів і птахів.Джерело http://kitsman.rayon.cv.ua/
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:
Особистий кабінет