Державний захист на папері
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 2-04-2019, 15:04
Переглядів: 73

Або на що можуть розраховувати учасники АТО

Захисники досі не можуть отримати обіцяну землю, скористатися пільгами та потребують покращення житлових умов.

   Про це говорили 21 березня у рамках проведення зборів учасників бойових дій, поінформував виконуючий обов’язки голови громадської організації атовців, старший лейтенант десантно-штурмових військ у запасі Володимир Євдощак.

  

Обіцянки про неіснуючі земельні ділянки

   Питання землі для ветеранів бойових дій на сході країни не можуть вирішити кілька років. Селищна та сільські ради не мають вільних земель у центрі населеного пункту, а тільки високо в горах. Зрозуміло, що такий варіант атовців не влаштовує. Згідно законодавства, вони мають право отримати земельну ділянку в іншому районі чи області України. Але потрібно враховувати, що там теж є свої герої з аналогічними потребами. Тож справа на місцевому та районному рівні заходить у глухий кут.

   У районі є 206 учасників АТО та учасників бойових дій і земельні ділянки отримали тільки одиниці. Але Володимир Петрович обурений ще й тим фактом, що не всі, хто звернувся до органу місцевого самоврядування, можуть отримати прописаних у законодавстві 0,25 га. По можливості сільські ради виділяють по 5-10 сотих землі, але в місцях, непридатних для будівництва.

   «Сільські голови у цьому питанні не йдуть назустріч учасникам бойових дій, - каже Володимир Євдощак. – Якщо навіть і є десь земля, то її стараються експлуатувати з вигодою, а не просто віддати».

   Дихтинецький сільський голова Микола Власійович Труфен розповідає, що в селі учасників АТО всього троє. Один із них отримав земельну частку, другий ще перебуває на фронті, а третій поки що не звертався. Для того, щоб отримати сертифікат на землю, учаснику бойових дій потрібно написати заяву в сільській раді та проплатити за послуги фірми, яка виготовлятиме документ на право власності.

 

 «Станом на 1 березня, за інформацією відповідних відомчих комісій, в Україні статус учасника бойових дій отримали 362 095 осіб, які брали участь у проведенні антитерористичної операції».

  

Адмінбудинок лісокомбінату як варіант житла

   Згідно законодавства, учасники АТО, які отримали інвалідність, або сім’ї загиблих військових мають першочергове право на покращення умов проживання. Наразі йде мова про викуп адмінприміщення колишнього ЗАТ «Путильський лісокомбінат» для облаштування житлових кімнат. Чималий двоповерховий комплекс нині непридатний для проживання. Його потрібно реконструювати та провести капітальний ремонт першого поверху. Адже у 2008 році внаслідок паводку будівлю пошкодила вода.

   За словами старшого лейтенанта десантно-штурмових військ у запасі, тут реально можна поселити 20-25 сімей. І пріоритет у цьому питанні надаватимуть тим сім’ям, які справді потребують кращих житлових умов.

   «На жаль, - розмірковує Володимир Петрович, - привілеї прагнуть отримати учасники АТО, які навіть не нюхали пороху. Не хочу нікого образити, але далеко не всі військовослужбовці були на нульовій позиції, жили в бліндажах й обідали під обстрілами. Перевагу потрібно надавати тим, хто опинився у складних обставинах».

   Вартість приміщення - близько 900 тисяч гривень. Сприяти у вирішенні цього питання обіцяв народний депутат України Іван Рибак. «Але отримати бюджетні кошти не так просто, - переконує голова районної державної адміністрації Микола Петрович Савчук. – Це складна і довготривала процедура. Спочатку потрібно винайти кошти для придбання житла, а після того можна розглядати питання придбання того чи іншого об’єкта. Контору лісокомбінату, який має великий борг перед державою, вже двічі виставляли на продаж. Але через високу ціну її ніхто не купив. Наразі здійснено переоцінку приміщення і вже на початку квітня його знову виставлять на аукціон.

   Взяти участь у торгах може юридична або фізична особа, яка готова одразу перерахувати державі гроші за покупку. Але коштів на рахунку громадської організації ще немає, тому наразі потрібно працювати над їх залученням.

   До того ж не варто забувати, що адмінбудівля – стара. Тут просів фундамент, прогнила підлога, поселився грибок, земельна ділянка – постійно у воді, біля контори немає господарського двору. Словом, приміщення не відповідає житловим вимогам.

   900 тис. грн – це лише покупка будівлі, а щоб виготовити проектно-кошторисну документацію на реконструкцію та навести в ній лад, знадобиться ще орієнтовно 4-5 млн грн. Звичайно, хлопці мріють покращити життя учасників бойових дій, але наразі про наявність коштів, на жаль, не йдеться.

Безкоштовна реабілітація та часткові пільги

   Учасники бойових дій можуть безкоштовно пройти реабілітацію чи оздоровитися у санаторіях країни. Для цього потрібно звернутися до управління соціального захисту населення. Програма передбачає 20-денне перебування на санаторно-курортному лікуванні для учасника АТО і 10-денне – для його сім’ї.

   Начальник управління соціального захисту населення РДА Тетяна Миколаївна Петрик зазначила, що в минулому році  санаторно-курортне лікування пройшов один учасник бойових дій (8,2 тис. грн), а психологічну реабілітацію – чотири (32,4 тис. грн плюс компенсація вартості проїзду до місця реабілітації на суму 1,1 тис. грн). Також чотири учасники АТО пройшли професійне навчання на базі Берегометського політехнічного інституту й отримали водійські посвідчення (21,9 тис. грн).

   Серед пільг, які зобов’язувалась надавати держава, є 75-відсоткове відшкодування сплати за електроенергію. Але ця умова виконується частково, каже Володимир Євдощак. РЕМ є приватною структурою і розраховує кількість спожитої електроенергії таким чином, що реально вдається зекономити близько 25 відсотків. Проте керівник Путильського РЕМ Руслан Вікторович Семенко запевнив, що енергопостачальники чітко дотримуються рядка закону.

   А з випискою пільгових дров проблем не виникає. «Від імені атовців дякую керівникам обидвох лісогосподарських підприємств за постійну підтримку, - продовжує Володимир Петрович. – Нещодавно вони відгукнулися на прохання допомогти коштами на операцію нашому буковинському побратиму – одному з кращих солдатів області, який перебував на передовій з 2014 року, а тепер отримав інвалідність на все життя».

   Крім цього, на передову, починаючи з 2014 року, із лісгоспів надходили не тільки продуктові пакунки, а й потрібний інвентар для створення елементарних умов перебування на фронті. Люди, які не відмовляють у допомозі, безперечно, є прикладом для наслідування. Адже війна триває і допомога бійцям на передовій потрібна завжди.

  

«Ніхто не забутий, ніщо не забуте…»

   Значну роботу з початку гібридної війни проводить волонтер Оксана Забродоцька. Вона активно організовує благодійні акції на підтримку бійців та допомагає вирішувати багато організаційних питань.

   З розумінням до учасників бойових дій ставляться і перевізники в районі.

   «Хотілось би відчувати більшу підтримку від районної влади. Маю на увазі не волонтерство, а конкретні дії. Бо якщо райдержадміністрація ще сприяє у вирішенні певних питань, то районна рада справами атовців не цікавиться, - констатує наш співрозмовник. – Розумію, що в кожній сфері є багато проблем, але, на мою думку,замало просто знати, що в районі є люди, які захищали цілісність України. Їм часто потрібна допомога або хоч добре слово».

   Володимир Євдощак і сам провів немало часу під ворожими обстрілами на сході й переконався, що допомога швидше прийде від звичайних людей. Вони готові поділитися останнім шматком хліба і підтримати в тяжку хвилину. А посадовці все обіцяють допомогти, посприяти, клопотати…

«Також має бути розуміння із військовими комісаріатами, - підсумовує учасник бойових дій. – Керівництво має дбати не тільки про виконання планових показників, а й про наповнення армії професійними, кваліфікованими бійцями, патріотами і не забувати цікавитися справами тих, які відбули до Збройних Сил України або військової частини». 

    На жаль, так сталося, що люди, які свого часу були направлені на захист країни (Чорнобильська трагедія, війна в Афганістані, ООС та ін.) часто живуть за межею бідності. Вони не почуваються потрібними і захищеними, зрештою, як і пересічні українці. Тому залишається вірити, що в найближчі п’ять років суспільство відчує позитивні зміни і люди знову почуватимуться … людьми.

Марина ЮРЧЕНКО.


Джерело http://putyla.rayon.cv.ua/
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:
Особистий кабінет