Чому варто стежити за родимками?
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 6-05-2019, 11:47
Переглядів: 25

   Моніторинг захворюваності на злоякісні захворювання шкіри за даними ВОО3 свідчить про загальносвітову тенденцію щодо збільшення кількості хворих. Особливого значення набуває проблема пігментних злоякісних пухлин шкіри, зокрема меланом. В Україні рівень захворюваності на злоякісні новоутворення шкіри, в тому числі меланому, є також достатньо високим. При цьому, на сучасному етапі смертність від меланоми в Україні становить 95%, що обумовлено несвоєчасною діагностикою на ранніх етапах захворювання.

Лікар дермато-венеролог Путильської ЦРЛ Надія Іванівна  РОТАР коментує:

- У Путильському районі є 6 хворих із злоякісними новоутвореннями шкіри. Здебільшого люди звертаються до лікарні надто пізно, не надають особливого значення проблемам зі шкірою, займаються самолікуванням. Хто має найменші підозри щодо стану родимок на тілі, раджу звернутися на консультацію та за потреби пройти дерматоскопію. 

      Дерматоскопія –  це вид обстеження шкіряних утворень без операційного втручання, який дає можливість визначити діагностику ранніх стадій меланоми, коли злоякісне новоутворення ще не метастазує. Цей візуальний метод успішно використовують понад 10 років в країнах Америки, Європи та Австралії. Він не має протипоказів, однак використовується тільки на ранніх стадіях захворювання. Рекомендується проводити обстеження особливо людям зі світлою шкірою, тим, що мають більше 5 родимок, особливо якщо їхній розмір перевищує 0,5 см.

     З допомогою спеціального прибору – дерматоскопа лікар отримує десятикратне збільшення родимки. Це дозволяє детально вивчити її структуру. Якщо структура неоднорідна, несиметрична, немає чітких меж, то це, як правило, говорить про її злоякісний характер. 

       - Як самостійно визначити, чи потрібно застосовувати даний метод обстеження? – запитуємо у лікаря.

      - Стежте за кількістю та якістю родимок. Збільшення розміру, кількості, форми та кольору родимок є причиною для звернення до лікаря. Особливо уважними треба бути влітку. Саме після активного загару часто спостерігається зміна та кількість родимок. Неконтрольований ультрафіолет здатний викликати процес розвитку злоякісних клітин в звичайній до цього родимці.

      - У чому загроза родимок?

     - Родимка (невус) – вроджена вада розвитку шкіри, при якому окремі її ділянки відрізняються кольором або бородавчатим виглядом поверхні. Родимки не мають певної локалізації, з’являються і збільшуються протягом всього життя. Щоб спровокувати родимку до переродження, звичайно, необхідний поштовх, подразник. Найбільш небезпечний з усіх можливих – надмірне перебування на сонці. Друга розповсюджена причина - травма родимки. Тому якщо травмували її нігтем, гострим предметом, пошкодили мочалкою, білизною, обов’язково треба звернутися до лікаря.

         

        Ознаки переродження родимки:

зміна кольору (зменшення  або різке посилення пігментації - впритул до чорного кольору, нерівномірне забарвлення, по периферії пігментної плями виникає кільце з вугільно-чорних вузликів неоднакових розмірів, які зливаються між собою);

нерівномірне забарвлення родимки чи пігментної плями;

порушення або  повна відсутність шкірного малюнка в ділянці родимки чи пігментної плями, лущення;

виникнення загальної ареоли навколо родимки (гіперемія в вигляді вінчика);

зміна конфігурації по периферії, розмитість контуру  родимки чи пігментної плями;

збільшення розміру родимки чи пігментної плями  пігментна пляма розпливається, наче «розбризкується»), збільшення  її щільності;

 виникнення в основі родимки чи пігментної плями вузлуватих дрібних папіломатозних елементів з елементами некрозу;

свербіж, печія, поколювання і напруженість в ділянці родимки;

випадіння волосся з поверхні родимки чи пігментної плями;

поява тріщин, виразок із напруженістю в ділянці родимки.

Ці ознаки потребують термінової консультації з онкологом.

- Чому так важливо стежити за станом шкіри?

Стан шкіри – показник здоров’я людського організму. Завдяки своєрідній будові та багатогранності функцій вона є надзвичайно уразливою й за різноманітністю патологічних процесів посідає перше місце поміж інших органів. Особливу групу серед дерматозів становлять новоутворення шкіри, які можуть розвинутися первинно чи як наслідок метастазів. І це не випадково, адже шкіра є імунним органом і має протипухлинну функцію, порушення якої сприяє розвиткові пухлин.

       Злоякісні новоутворення шкіри посідають провідне місце серед пухлин людини, поступаючись лише пухлинам легень. Жінки й чоловіки хворіють однаково часто, переважно в похилому віці.

      Однією з найзлоякісніших пухлин шкіри є меланома (за рахунок швидкого росту та бурхливого метастазування гематогенним та лімфогенним шляхом). Меланома найчастіше (87-90% випадків) уражає шкіру, рідше (7-8%) - сітківку ока, дуже рідко (1%) – слизову оболонку стравоходу й прямої кишки. Кількість хворих на меланому постійно зростає. Найбільш злоякісний перебіг характерний для меланоми в чоловіків, осіб юнацького та молодого віку.

    - Як запобігти виникненню меланоми?  

   - Профілактика захворювання передбачає усунення або обмеження впливу ультрафіолетового випромінювання, іонізуючої радіації, електромагнітного опромінювання, хімічних канцерогенів; уникнення травматизації родимок; виявлення й диспансеризація осіб із вродженою схильністю до меланом та їхніх родичів, спостереження за особами з різними формами імунодефіциту і імунодепресії; своєчасне виявлення та хірургічне видалення передмеланомних утворів шкіри.

    При виявленні будь-яких утворень чи змін на шкірі треба обов’язково звернутись до лікаря. Своєчасне діагностування хвороби на 95% гарантує повне одужання.

    10 травня можна пройти безкоштовне обстеження (дерматоскопію) в Чернівецькому обласному шкірно-венерологічному диспансері за направленням лікаря-дерматолога Путилmської ЦРЛ. 

Підготувала Любов МАРШАВКА.


Джерело http://putyla.rayon.cv.ua/
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:
Особистий кабінет