Війна і мир – на поштових марках столітньої давнини
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 13-05-2019, 11:57
Переглядів: 28

Київський філателіст представив на Путильщині колекцію поштових марок часів Першої та Другої світових війн

 

   Олександр Володимирович КАНІВЕЦЬ понад 20 років колекціонує поштові марки, які були видані у різні часи становлення української державності. Одну з таких знакових колекцій відомий громадсько-мистецький діяч, член Київського товариства філателістів та Черкаського земляцтва “Шевченків край” привіз днями на Гуцульщину та представив у приміщенні Путильської районної ради

 

  Міжобласна історична пересувна виставка, організатором і виконавцем якої є Олександр Канівець, присвячена 100-річчю Гуцульської республіки, 100-річчю Західноукраїнської народної республіки та 80-річчю Карпатської України. За унікальні експозиції марок колекціонер отримав золоту та срібну медалі в Ужгороді, де у березні стартувала естафета виставки державного рівня. Протягом місяця філателіст побував у Косові, Коломиї, Хусті,  об’їздив усі визначні місця Карпатської України та гірські регіони Західноукраїнської народної республіки, райони Гуцульщини.

  Унікальність колекції в тому, що її автор зібрав оригінали марок, які є в поодиноких екземплярах. Кожна марка має свою історію. А більшість примірників пройшли через пошту і дісталися до адресатів у буремні воєнні роки. Це перші марки української держави періоду 1918-1923 років та марки Карпатської України 1939-1945 років.

   Цікаво, що в колекції є марки-гроші, які випустив уряд УНР, вони мали обіг на рівні дзвінкої монети. За марки можна було купувати промислові і продовольчі товари, а також наклеювати на конверт і згідно тарифу робити поштове відправлення. Така подвійна цінність марок була практикована вперше у 1918 році і більше не повторювалася ніде.

   - Багатостраждальність нашої України в боротьбі за незалежність закарбована в історії. Та й зараз бачимо, що ця боротьба триває на сході держави, - каже Олександр Володимирович і демонструє рідкісні марки. –  В Західноукраїнській народній республіці не випускали власні марки, а для поштових відправлень робили надруки на марках Австро-Угорщини. У 1922 році планувався похід Антанти на Україну для звільнення її від більшовиків. Але похід не відбувся, а наклад марок цієї тематики був випущений, його використовували для листування польової пошти підрозділів армії Української народної республіки. Знакова серія марок присвячена періоду голодомору 1921-1923 років, що був зумовлений наслідками війни. На допомогу голодуючим випускали марки, а кошти з їх реалізації направляли нужденним людям.

    На початку Другої світової війни, у 1939 році, було випущено серію марок із текстом Карпатська Україна. О. Канівець має у своїй колекції конверт із надписом «Засідання сойму Карпатської України», який пройшов пошту 15 березня 1939 року на Гуцульщині, коли була проголошена Карпатська Україна. Дуже цінні у виставці пробні випуски марок – це рідкісний матеріал, який теж є частиною історії України. Заслуговують уваги марки з текстом Українська народна соціалістична республіка, їх дуже мало, бо здебільшого писали СРСР.

   - Я не колекціоную марки для себе. Я роблю це для людей, щоб донести до співвітчизників важливу інформацію, дати можливість їм відчути дух історії, - відповідає Олександр Канівець на запитання наскільки складною є робота, яку він здійснює. – Подорожую Україною, неодноразово бував на Гуцульщині з нагоди пам’ятних історичних дат. Поштова естафета – це не тільки проїхатися районами, районними центрами. В кожному районі виготовляю поліграфічну продукцію у вигляді конвертів, поштових листівок та погашаю календарним штемпелем – днем проведення естафети, реєструю в органах державної влади. Це свого роду унікальні раритетні конверти. Путильщині буде присвячений конверт із зображенням пам’ятника Юрію Федьковичу. Презентаційні примірники авторської роботи будуть подаровані музею Ю. Федьковича та органам державної влади. Планую наступного року, коли в Путилі буде 27-й Міжнародний гуцульський фестиваль, приїхати з експозицією до 80-річчя з часу утворення Чернівецької області.

      PSЧасто ми проходимо повз виставки та навіть не звертаємо на них увагу. А якщо приділити кілька хвилин часу і ознайомитися з експозицією, можна почерпнути для себе чимало цінної інформації. До речі, любителі своєї справи витрачають на колекції чимало власних коштів, а взамін від оглядачів виставки чекають тільки вдячної посмішки.

   Любов МАРШАВКА.


Джерело http://putyla.rayon.cv.ua/
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:
Особистий кабінет