БДЖІЛ ТРЕБА ЛЮБИТИ, А НЕ БОЯТИСЯ
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 22-07-2019, 10:15
Переглядів: 17

Так стверджує пасічниця з багаторічним досвідом – 66-річна Стефанія Михайлівна ПОЛЕНЧУК із Селятина, в якої на подвір’ї розташовані 20 вуликів. Каже, що за всі роки її жодна бджола не вкусила, хіба що сама клала собі комаху на руку. Мабуть, відчувають підопічні ту велику любов і терпіння господині й відповідають тим самим. 

 

   А й справді, відколи себе Стефанія пам’ятає, відтоді доглядала за вуликами. Спочатку за батьківськими, а згодом й за своїми. Згадує, що перше з господарства після заміжжя розвела пасіку. Сільська праця щоденно вимотувала сили жінки, але кожного вечора вона відновлювала свою енергію там, на пасіці. Рівномірний гул, аромат прополісу і меду заспокоював нерви, а душа – відпочивала. А коли працювала техпрацівником у місцевій школі, то до обіду повністю присвячувала час пасіці. Відколи ж на пенсії, вже одинадцять років постійно займається бджолами. Правда, збільшувати кількість сімей не планує.

Працездатність сімей залежить від догляду

   Тим, хто вперше бачить жінку біля вуликів без захисного костюма, це виглядає дивно. Але Стефанія каже, що так їй легше поратися, а три капелюхи, які все-таки є у господарстві – то для гостей.

   - Дуже люблю спостерігати за роботою бджіл, - каже жінка, - як вони такі маленькі так невтомно і дружно працюють. Справжній приклад для нас, людей. Усі тридцять сімей розташовані у вуликах біля дому, тому я щодня завжди заглядаю до них. 

   Догляд за бджолами триває практично цілий рік, і кожен сезон важливий по-своєму. Навесні треба обов’язково обробити вулики від вароатозу – кліща, який уражає личинок та дорослих бджіл. А ще – обновити рамки, додати вощину. Якщо сім’ї не розділити, то ті, кому не вистачить місця у вулику – зрояться. Таке час від часу трапляється на пасіці, каже Стефанія, але бджоли завжди осідають у саду на дерева. Важливо зібрати їх протягом кількох годин, щоб не полетіли.

   Ще одне завдання – стежити за працездатністю матки. В середньому вона добре працює чотири роки. А потім її треба знищувати і бджоли виводять іншу. Саме від матки залежить, чи буде сильною сім’я і як вона працюватиме.

Лікувальні якості продуктів бджільництва

   Цьогорічне літо урожаєм не порадує, як і в принципі, кілька останніх років, розмірковує пасічниця. Через дощі та негоду медозбір був поганий і доводилося ще донедавна готувати комах ситою (цукровий сироп). А були роки, коли з одного вулика вдавалося зібрати до 20 кілограмів меду. Окрім того, ще цілий ряд корисних та цілющих продуктів – пергу, маточне молочко, прополіс, віск. Цінність кожного з них підтверджені не тільки народною, а й традиційною медициною. Та й сама Стефанія знає кілька рецептів, які вже випробувала з часом.

   - Для себе та рідних готую мазь, яка відмінно загоює рани, навіть післяопераційні шви, - розповідає вона, - а склад – простий: віск, варений жовток курячого яйця та олія. Треба все це зварити до густої консистенції і змазувати проблемні місця. У господарстві це також помічна річ, наприклад, коли у корови потріскані дійки, дуже добре затягує рани.

Досвідом пасічниця ділиться з усіма

   Стефанія – не єдина у родині, хто перейняв від батька ведення пасіки. Три брати також розводять бджіл, а в одного з них – на Вінниччині нині є аж шістдесят вуликів. Та й дочки Надія і Жанна також успадкували від матері любов до медової справи. А якщо хтось з односельців хотів завести бджіл, Стефанія з радістю ділилася не тільки знаннями справи, а й сім’ями. З легкої руки жінки, у кожного у садах приживалися невтомні трудівниці. А тепер вона гордиться тим, що вже у своїх так званих учнів поради може спитати. А ще щиро тішиться своїм квітучим садом, який багато років рясно цвіте кольоровими вуликами.

   Людмила ФЕДЮК.


Джерело http://putyla.rayon.cv.ua/
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:
Особистий кабінет