Національні природні парки – свідомий вибір майбутнього
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 1-09-2017, 10:25
Переглядів: 141

   Людство з давніх часів за допомогою різних засобів активно використовувало природні багатства, часто не задумуючись про їх екологічне значення та потенційні запаси. Особливо це стосується сучасної епохи. Істотне збільшення населення нашої планети в порівняно короткий історичний період поставило перед суспільством питання, яке не має однозначної відповіді. Як жити далі?...

Відповідь очевидна - потрібно налагодити гармонійне співіснування з навколишнім природним середовищем, аби зберегти житття. Зрозуміли її всі, і вже досить давно  почали впроваджувати найбільш прийнятний і збалансований для інтересів природи і суспільства  метод управління.

Мова йде про національні природні парки – природно-заповідні території, які встановлені Законом, знаходяться у державній власності і охороняються від більшості типів людської діяльності. Ідейними засновниками створення нацпарків були представники творчої інтелігенції, аристокарти, натуралісти. Так, у 1832 році живописець Джордж Кетлін у своїх подорожах по Американському Заході висловив ідею створити парк «… що містить людей та тварин, у всій дикості і свіжості їх краси!». Подібні ідеї висловлювали й в інших країнах. 

Першим у світі справжнім національним парком став Єллоустоунський нацпарк у США (1872 рік).

Національні природні парки створюють у місцях, які були значною мірою нерозвинені,  не зруйновані господарською діяльністю людей і завдяки цьому зберігають особливо цінні, корінні, малопорушені ділянки природного середовища  з багатим рослинним і тваринним світом. 

Є й на Путильщині такі незаймані куточки. Саме у такому місці – у  південно-східній частині Чивчинських гір,  у 2009 році  був створений національний природний парк «Черемоський».   Це один із найменших  нацпарків Українських Карпат  - 7117,5 га  площі,  але надзвичайно цінний, оскільки вкриває унікальне природне середовище найбільш віддаленої частини Буковинських Карпат.

Під охороною Парку знаходяться витоки могутньої гірської річки Білий Черемош,  майже цілісний масив із гірських хребтів Чорний Діл, Жупани, Яровицький, з  найвищими вершинами Буковинських Карпат: г. Яровиця (1574 м), Томнатик (1563 м), Чорний Діл (1453 м),  густо вкритих смерековими лісами, в тому числі й природного походження, де збереглися залишки пралісів. Також Парк охороняє чи не єдине в Українських Карпатах місце зростання рідкісних рослин – едельвейса, скереди Жакена, соссюреї різноколірної та чорнянки карпатської, а також  місця, де скупчення рідкісних рослин чи не найбільше на один квадратний метр в Україні.

Окрім центру  збереження природи Буковинських Карпат,  Парк слугує осередком науки та екологічної просвіти –  в партнерстві з Чернівецьким національним університетом імені Ю. Федьковича, Чернівецьким обласним краєзнавчим музеєм та іншими установами проводить Міжнародні науково-практичні конференції, еколого-просвітницькі акції, уроки, гурткові роботи з дітьми місцевих навчальних закладів, пропагує регіон Парку на обласному телебаченні.  При підтримці  природоохоронного проекту «Збереження карпатських пралісів», що впроваджується Українським товариством охорони птахів за участі та фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина) проводить наукові дослідження, розбудовує мережу  туристичних маршрутів, стаціонарних рекреаційних пунктів, працює над розвитком потенціалу зі створення осередку зеленого туризму та еко-маркетингу в зоні НПП «Черемоський». Налагоджена плідна співпраця в рамках вищевказаного проекту триває вже понад чотири роки.

   Збереження унікальних природних ландшафтів, джерел цілющих вод в околицях Парку (с. Сарата), старовікових лісів і пралісів, багатого рослинного та тваринного світу у поєднанні із самобутнім гуцульським колоритом та розвитком молодого нацпарку дають могутній потенціал для створення на базі НПП «Черемоський» не тільки наукового й еколого-освітнього, а й осередку зеленого туризму та розвитку еко-маркетингу у Путильському регіоні  Буковини.

   Без сумніву, ми можемо стверджувати, що нацпарк «Черемоський» – це вибір сталого майбутнього, оскільки зберігає  унікальну природу Буковинських Карпат « у всій свіжості її краси»!

Андрій ЮЗИК, заступник директора з наукової роботи -

начальник відділу науки 

НПП «Черемоський». 


Джерело http://putyla.rayon.cv.ua/
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:
Особистий кабінет