ЯК РОЗВИВАТИ КУЛЬТУРУ в умовах, що ведуть до занепаду
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 19-02-2018, 11:20
Переглядів: 159

Адже, виходячи з особливостей гірського регіону, треба зберегти мережу закладів культури Путильщини, покращувати їхню матеріально-технічну базу, без якої не може бути повноцінної діяльності, фінансово стимулювати до плідної роботи працівників. Але все замикається у «бермудський трикутник» постійної нестачі коштів. Про це вів мову на підсумковій нараді начальник відділу культури райдержадміністрації Василь НЕСТОР.

Зміни у статусі центральної районної бібліотеки

   Із 60-ти закладів культури – 51 фінансують за рахунок сільських бюджетів, а 9 – утримують із районного бюджету. У зв’язку з утворенням об’єднаних територіальних громад частка бібліотек, будинків культури та клубів відійшли до місцевого відання. Тому нині центральна районна бібліотека не може залишатися у такій штатній кількості, як і була (11 осіб), адже контингент відвідувачів значно зменшився. Тож установа реформуватиметься шляхом перетворення у центральну бібліотеку вже не районного, а місцевого значення, а персонал оптимізовуватимуть на 3-3,5 ставки.

   Про це неодноразово йшла мова на робочих нарадах колективу та профспілкового комітету. Нині готують статут у новій редакції та новий штатний розпис. Щодо оптимізації бібліотечної мережі району мова поки що не йде. Питання у тому, щоб зберегти наявні заклади та комп’ютеризувати їх. Адже бібліотеки зараз у скрутному становищі. За власні кошти працівники проводили косметичні ремонти та оновлювали кабінети. У минулому році книжковий фонд не поповнювався, лише на 13,9 тис. грн передплатили періодичних видань. А частково придбати літературу бібліотекарі могли за кошти, отримані від надання платних послуг (7,7 тис. грн). У дев’яти бібліотеках є комп’ютерне обладнання, з них сім – сільські бібліотеки-філії. У багатьох селах при бібліотеках функціонують клуби за інтересами, всього їх є 20 різних видів.

Які умови в клубах, такі й надходження від платних послуг

   Мережа клубних установ району працює, виходячи з наданих можливостей. Бо хіба можна говорити про надання платних послуг у закладі, де немає елементарних музичних інструментів, навіть баяна? Застаріла матеріально-технічна база – не єдина проблема. Роками не оновлювали сценічні костюми. І така ситуація у багатьох селах. Конятинський та Розтоківський сільські будинки культури потребують капітального ремонту.

   Тим не менше, СБК та клубам вдалося заробити на платних послугах за минулий рік 20,2 тис. грн, а за рахунок здачі приміщень в оренду для проведення урочистих святкувань – 5,3 тис. грн. Єдиний заклад з клубної мережі, який неможливо залучити до проведення заходів та свят – районний будинок культури. Незважаючи на те, що приміщення зруйноване грибком, у більш придатному крилі споруди почергово займаються близько десяти гуртків та працюють методисти.

   Василь Юрійович у доповіді наголосив, що і районна влада, і обласна мають бути зацікавлені у якнайшвидшому вирішенні проблеми. Адже у районі проводять чимало заходів, приурочених до різних дат і подій, під час яких і учасники, і глядачі змушені добиратися до Сергіївського будинку культури. А це, знову ж таки вишукування транспорту та пального через сприяння спонсорів (найбільше допомагає керівництво ДП «Путильський лісгосп» та ДП СЛАП «Карпатський ДСЛ», а також підприємці Ілля Косован та Костянтин Боцвин). У минулому році була виготовлена проектно-кошторисна документація на капітальний ремонт РБК. Однак комісія управління регіонального розвитку містобудування та архітектури ОДА надала пріоритет ремонту інфекційного відділення КЗ «Путильська ЦРЛ».

   Тож Василь Юрійович сподівається, що цього року питання нарешті зрушиться з «мертвої» точки. Ще й треба віддати належне людям, які в таких складних умовах результативно працюють. Про це свідчать численні нагороди на ХХІV Міжнародному Гуцульському фестивалі у минулому році, здобутки трьох аматорських колективів із званням «народних» - оркестр народних інструментів «Полонина», театральний колектив «Колиба», фольклорно-етнографічний колектив «Черемош». Працівники постійно готують святкові програми для виїзних концертів, відзначення ювілейних та пам’ятних дат. А на обласному фольклорному святі «Осінь весільна» путильчани вразили журі та глядачів весільною постановкою. Цей факт відзначила заступник начальника, начальник відділу культосвітніх установ, мистецтв та кіно облдержадміністрації Тетяна Шарагова і засвідчила врученням грамот і подяк місцевим аматорам.

Бажаючих творчо розвиватися стає більше

   Окремим підрозділом культури є музична та художня школи. Творчі досягнення учні та викладачі музичної школи продемонстрували у музичних номерах на початку зустрічі. Нині у школі навчаються 222 учні, причому кількість бажаючих потрапити сюди з кожним роком зростає. І все відчутнішою стає потреба актового залу, класу теоретичних дисциплін, приміщення для занять хору. Та, незважаючи на труднощі, 27 викладачів старанно готують юних музикантів, хористів та вокалістів. Про це свідчать численні перемоги на конкурсах різних рівнів.

   У минулому році матеріально-технічна база закладу відчутно оновилася за рахунок коштів, виділених РДА з нагоди 50-ліття школи. А от в художній школі, де у двох класах навчаються 60 учнів, трохи складніше. Немає виставкового залу, де діти могли б розміщати роботи. Необхідні для навчання матеріали учні купують самостійно. Чотири викладачі постійно спрямовують вихованців на вдосконалення набутих знань, майстерності. Тому вони успішно представляють заклад на різних виставках, конкурсах, вернісажах та фестивалях.

Музеї бережуть історію, а хто збереже їх?

   Болючим питанням є незадовільний стан родинної садиби Лук’яна Кобилиці. Через нестачу коштів постійно відкладають перекриття даху та огородження території. Цього року працівники Сергіївської сільської ради планують власними силами облагородити садибу, щоб не допустити подальшої руйнації.

   Перекриття даху вже котрий рік чекає і музей-садиба Юрія Федьковича. Є потреба в розширенні літературної світлиці, адже неможливо представити повноцінну експозицію розвитку літератури в районі.

   Тож саме на таких важливим питаннях акцентував увагу присутніх Василь Юрійович та просив представників районної та обласної влади сприяти у їх вирішенні.

   Людмила ФЕДЮК.


Джерело http://putyla.rayon.cv.ua/
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:
Особистий кабінет