Реалії медичної реформи
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 2-04-2018, 11:36
Переглядів: 90

Сімейні лікарі не можуть підписувати декларації про обслуговування через відсутність комп’ютерної техніки

  

   Про реформування найважливішої для суспільства медичної галузі нині говорять на всіх рівнях. Не оминули зміни і мешканців району. На первинному рівні надання медичних послуг сімейні лікарі повинні вже підписувати з людьми декларацію про обслуговування. Та відсутність елементарної комп’ютерної техніки, невизначена доля медзакладів в об’єднаних громадах і поза ними перешкоджають впровадженню реформи.

   Головний лікар Путильського районного центру первинної медико-санітарної допомоги Світлана Пилипко розповідає, що нині Центр перебуває на стадії переходу з комунальної установи у неприбуткове, некомерційне підприємство. Профільна комісія розглянула відповідне клопотання та надала позитивний висновок, але остаточне рішення прийматимуть депутати на черговому засіданні сесії районної ради.

   Після отримання рішення КЗ «Путильський районний центр ПМСД» повинен змінити статут, колективний договір, пройти процедуру у державного реєстратора та представити ліцензію в новій редакції. Наступним кроком стане укладення договору з Національною агенцією здоров’я України щодо фінансування Центру. Зволікати з такими діями не можна, бо грошей в центрі ПМСД на основні виплати вистачить заледве на півроку.

   Медичний заклад вже зареєстрований в електронній системі охорони здоров’я E-Health, яку впроваджує МОЗ України для ведення достовірного підрахунку послуг та рецептів. На першому етапі система збиратиме статистичні дані про лікування пацієнтів за кошти з бюджету. Система повинна запрацювати з 1 квітня.

   Також у системі E-Health будуть міститися дані про лікарів (освіта, досвід) та їхню діяльність (наприклад, середня тривалість консультацій, частота відмов від цього лікаря серед пацієнтів, охоплення приписаного населення профілактичними процедурами тощо). На основі цих об’єктивних параметрів згодом з’являться рейтинги лікарів та медичних практик, на які зможуть орієнтуватися пацієнти у своєму виборі.

   Внесення інформації про пацієнта в електронну систему буде обов’язком медичної практики, в якій працює обраний пацієнтом сімейний лікар (центру ПМСД, амбулаторії). У систему буде занесена медична довідка кожного українського пацієнта, рецепти для лікування, тож за потреби будь-який лікар зможе зрозуміти, що з людиною трапилося.

Старт сімейної медицини коштує дорого

  Та всі ці кроки – поки що на папері. На сьогодні жоден сімейний лікар не має персонального комп’ютера і не може створити базу потенційних клієнтів. Світлана Петрівна нещодавно побувала на нарадах в області та столиці, де фахівці акцентували увагу на платних послугах щодо програмного забезпечення медичних закладів первинної ланки.

   Передбачалося, що комп’ютерну техніку для сімейних лікарів повинні придбати за кошти місцевих бюджетів. Чому лікарі ще не мають з чим працювати – зрозуміло без пояснень. Підключення цілого району до сервера коштує приблизно 120 тис. грн. Тому, ймовірно, на 2-3 райони працюватиме один сервер. Завдання компетентної фірми – підключити програму і навчити лікарів у ній працювати, а в подальшому – контролювати та коригувати функціонування програми за 3200 грн на рік. Немалу суму потрібно внести також за підключення до Інтернету.

  

Де в Путилі буде центр ПМСД та амбулаторія?

   Наразі також вирішують питання з орендою приміщення для центру ПМСД та Путильської амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Днями з цього приводу на засіданні постійно діючої комісії розглянули питання про можливість розташування ПМСД та амбулаторії в аптеці № 54 на правах довготривалої оренди. Але остаточного рішення ще не прийняли. У разі позитивного вирішення з фонду соціально-економічного розвитку на 2018-2020 роки на ремонт передбачені 2,5 млн.

   За ці кошти там можна відновити опалення, зробити ремонт і необхідні поточні роботи. Проте, паралельно на конкурсній основі розглядається можливість будівництва нового приміщення з житлом для лікарів. Якщо вдасться виграти цей проект, то другий варіант, на думку Світлани Пилипко, цілком реалістичний.

  

Але знову ж таки: у нове чи реконструйоване приміщення – без жодного медичного обладнання, без елементарних кардіографа та глюкометра. Це зараз, поки Центр у районній лікарні, є можливість ними скористатися, а далі – надія на МОЗ, Національну агенцію здоров’я України, народного депутата Івана Рибака, який в курсі проблеми, та небайдужих людей.

   Головний лікар центру ПМСД запевнила, що медична реформа нас не омине, тому потрібно звертатися у всі можливі інстанції, щоб налагодити роботу на якісному рівні. Однак ситуація – складна, особливо, якщо говорити про об’єднані громади. Конятинська та Селятинська ОТГ на певний час делегували свої повноваження у сфері надання медичних послуг первинного рівня Центру. Але чи не буде потім так, як в Усть-Путильській ОТГ? Медичний заклад досі не має ліцензії, а мешканці громади не можуть отримати елементарних листка непрацездатності та медичної довідки.

   Якщо, не приведи, Боже, громади не зможуть впорядкувати на своїх територіях первинну ланку медицини найближчим часом, горяни можуть залишитися без вчасної медичної допомоги.

       

Сімейного лікаря можна обрати незалежно від місця проживання

   Отож, мешканці району повинні обирати сімейного лікаря вже відтепер. Вибір можна робити, незалежно від місця прописки та проживання. Однак слід врахувати, що в разі хвороби потрібно звертатися саме до свого лікаря. Тому логічно, що люди захочуть отримувати медичні послуги у тому селі, де проживають.

   Реформа передбачає, що один лікар може обслуговувати 2000 осіб. Раніше повідомляли, що середня ставка для сімейного лікаря за приписану людину у 2018 році складе 370 гривень. А це означає, що зарплата лікаря повинна би зрости щонайменше у шість разів. Але в перехідний період, незалежно від кількості укладених угод, лікар отримуватиме базове фінансування.

   У разі, якщо сімейний лікар не влаштовує людину, є право обрати іншого фахівця. За рейтингом сімейного лікаря слідкуватиме програма, і це впливатиме на його репутацію. Сімейні лікарі, які надаватимуть якісні медичні послуги, таким чином будуть конкурувати між собою не лише в плані репутації, але й у розмірах заробітної плати.

  

   У наступних номерах газети Путильський районний центр ПМСД оприлюднить списки сімейних лікарів, їхній рівень кваліфікації та інші дані, щоб люди могли зорієнтуватися у своєму виборі.

  

Марина ЮРЧЕНКО.

 


Джерело http://putyla.rayon.cv.ua/
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:
Особистий кабінет