2500 пологів. І всі – успішні
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 14-05-2018, 10:10
Переглядів: 56

Для сільської акушерки це солідний досвід, щораз увінчай подвійною перемогою: життям матері і дитини

   За плечима розтоківчанки Параски Мартинівни ХОЛЕВАН 50-річний досвід акушерства. Кожне нове життя надихало, вселяло впевненість і відчуття потрібності суспільству. Цій жінці завдячують чимало горян за те, що рятувала, не розгублювалася у складних ситуаціях, реагувала на кожен виклик. За Божим велінням вона допомагала немовлятам самостійно зробити перший подих. Плач новонародженого також мав особливе значення.  - Коли запитували, хто народився, у мене були дві відповіді. Якщо хлопчик, то відповідала: - Угай. А якщо дівчинка – то Ага. Це істинна правда. Так можна розрізняти стать немовляти. Хто не вірить, нехай прислухається до плачу малюка. У розмові про хлопчика дехто жартома відповідав мені: - О, лиш з’явився на світ, а вже кличе дівочок у гай!?  

   Нині Параска Мартинівна – сімейна медсестра Розтоківської амбулаторії ЗПСМ. Але акушерство так і залишилося основою її трудової діяльності. Якщо хтось скаже, що людині у поважному віці потрібно йти на заслужений відпочинок, то це не про мою співрозмовницю. У свої 72 жінка жвава, сповнена сил і енергії, життєрадісна й оптимістична, а ще – досвідчена і мудра. Такі люди викликають повагу за особливий ентузіазм і бажання бути корисними.

   - Були часи, пригадує моя співрозмовниця, - коли професія акушерки була дуже затребуваною. Саме тому в далекому 1967 році після закінчення медучилища я й залишилася працювати на Путильщині. Працювала у ФАПах сіл Плоска, Селятин, Яловичора, Конятин, пізніше – у Селятинській амбулаторії, а з 1970 року і понині – в рідних Розтоках.

   Перші пологи акушерка приймала самостійно ще в Селятині. Пригадує, дуже переживала, щоб усе було благополучно. Як вперше, так і надалі кожні пологи завершувалися добре. Але це не означає, що всі були типовими. Умови праці часто були екстремальними. Тому медична сумка завжди була напоготові з усім необхідним.         

   - У той час багато жінок народжували вдома. Надходило багато викликів. Розтоківська дільнична лікарня обслуговувала сім сіл. На обліку перебувало до півтора тисячі жінок. За рік у Розтоках народжувалося від 105 до 120 немовлят.    Тяжко було взимку, якось доводилося приймати пологи в санях під час хуртовини. - розповідає акушерка. - Пригод було чимало. Навесні 2009 року я виїхала на виклик у Смугарів. Жінка зійшла з гір до Смугарівського потоку, а далі йти вже не могла. Пологи застали її на березі потоку. Поруч була дерев’яна  естакада для відвантажування деревини. Вона й стала моїм  робочим місцем. Так з’явився на світ здоровий хлопчик Артур. Після цього випадку люди в селі говорили: народився лісоруб.

    - Що змінилося за півстолітню практику акушерства? – запитую Параску Мартинівну.

   - Зараз жінки набагато слабкіші. Жіноче здоров’я зовсім не те. Колись було здорове харчування, фізичний гарт від щоденної праці. Про загрозу викидня йшлося в рідкісних випадках, а зараз практично в кожної вагітної спостерігаються патології. Шляхом кесаревого розтину народжували тільки в складних ризикованих випадках. У звичайних умовах стимулювання пологів медичними препаратами не здійснювали. Для жінок, котрі народжували вперше, нормою була тривалість пологів 14-16 годин. При цьому суворо дотримувалися  правила: першороділлю сонце  не повинно заходити двічі.

   - А що сьогодні? Як сприймаєте реформування медичної галузі?

   - Цивілізація торкнулася медицини в усіх аспектах. Народжують тепер в закладах з відповідними умовами. В селі лише здійснюють нагляд за вагітними та профілактичну роботу. Давня система працювала і була для всіх не тільки звичною, а й зручною. Взагалі складно уявляю новації медичної реформи у наших гірських селах та ще в умовах постійного недофінансування галузі.

   Яким би не був завтрашній день, а пріоритети залишаються незмінними: аби здоров’я. Тоді хочеться жити з користю для людей.

Людмила БАСЮК.  


Джерело http://putyla.rayon.cv.ua/
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:
Особистий кабінет