Перед випасом худоби грали на трембіті, а перед доїнням – на флоєрі
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 1-06-2018, 09:59
Переглядів: 51

Довгожитель пам’ятає, як колись літували худобу на полонинах, адже присвятив цій справі піввіку

 

   94-річний Микола Дмитрович ПОПЮК із села Селятин близько 40 років ватагував на полонині Мінти. Доглядати за вівцями та маржиною, пильнувати ватру і виготовляти бринзу – це дуже клопітка й нелегка справа, якій чоловік присвятив більшу частину життя.

   У такому поважному віці Микола Дмитрович пам’ятає всі тонкощі вівчарської справи. Нині деякі традиції, пов’язані з літуванням худібки у високогір’ї втратилися, але загальний процес догляду за вівцями і сироваріння не змінюється віками. Приміром, перед випасом овець гуцули колись обов’язково грали на трембіті, а перед доїнням – у флоєру. А щоб до стаї не навідувався звір, проводили всілякі ритуали – обходили овець із світлом, окропляли свяченою водою чи примовляли. Але у всі часи вівчарів об’єднує спільна традиція – молитва до Бога, щоб допоміг уберегти людську худобу від звіра і чарування.

   Частими гостями у полонині були ґазди, які приходили за бринзою. Вони завжди приносили кукурудзяної муки на кулешу, домашнього хліба, овочі, тютюн. А коли завершувався сезон, йшли за своїми вівцями. Як і зараз, розпізнавали їх за спеціальними знаменами. Ватаг обов’язково пригощав людей сиром та вурдою, а вівчарі грали у флоєру до співу і, навіть, танців.  Завершальним етапом сезону була гра на трембіті та подяка Господу за поміч у літуванні. Ватаг чекав, коли ватра погасне, і тоді всі вівчарі розходилися по домівках.

   Незалежно від державної політики та суспільних настроїв карпатські полонини мають жити, буяти різнотрав’ям і щоліта приймати овець. Саме у цьому наша автентичність, історія предків та збереження гуцульських звичаїв. Бо живуть ще серед нас люди, які готові передати безцінний досвід майбутнім поколінням, та вміло організувати літньо-табірне утримання овець.

Марина ЮРЧЕНКО.

Фото та дослідження Віталія ДМИТРЮКА.


Джерело http://putyla.rayon.cv.ua/
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:
Особистий кабінет